premature bebek

prematüre bebek

 

Erken doğum, son âdet tarihinden itibaren 37 hafta, yani yaklaşık 9 aylık süreden önce gerçekleşen doğumlardır.

Bu süreden önce gerçekleşen doğumlar Prematüre Doğum ve bu şekilde doğan bebekler, “Prematüre Bebek” olarak nitelendirilirler. Bu bebeklerin genelde doğum tartıları 2,5 kg’dan azdır. Tüm gebeliklerin yaklaşık %8’i erken doğumla neticelenir, ikiz gebeliklerde bu oran daha yüksektir.

prematüre bebekler term bebeklere göre  farklı gelişim gösterirler. Gelişimleri 2 yaşına kadar düzeltilmiş yaşları ile takip edilirler.

prematüre bebekler özel takip gerektirir. gelişimleri sırasında hem düzeltilmiş yaşları hem de kronolojik yaşları arasında bir gelişim gösterir.

  • İkizler arasında psikomotor gelişimleri arasında fark  varmış gibi görülebilir. Bu durum genellikle gelişimin geniş varyasyonundan kaynaklanır. gelişimdeki gecikmelerin takibi için prematüre bebeklerin gelişimi konusunda deneyimli uzmanlarla çalışmak gerekir.
    • erken dönemde prematüre bebeklerde risk faktörlerinin  fark edilmesi ve ERKEN MÜDAHALE PROGRAMLARI ile takibi yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat dağınıklığı , öğrenme güçlükleri gibi olası sorunların çözülmesine yardım eder.

 

 

 

© Copyright 2015. Powered by Ses